Koliby Karpackie ostoją tożsamości pogranicza polsko – słowackiego
Beneficjent: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Wisłoka"
Partner polski: Obec Fulianka
Okres realizacji: 01.04.2020 – 31.08.2021
Zrealizowana wartość projektu: 48 033,00 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 40 828,06 €
Kultura, tradycja, obrzędowość, zwyczaje to łączniki charakterystyczne dla pogranicza polsko – słowackiego. To właśnie tradycje związane ze wspólnym dziedzictwem kulturowym należy pielęgnować, popularyzować szczególnie wśród najmłodszych. Stąd partnerzy widzieli potrzebę realizacji przedsięwzięć, które pozwolą się spotkać, podzielić się umiejętnościami, zaszczepić wśród młodych ludzi przywiązanie do tradycji. Motywem przewodnim spotkań zrealizowanych w ramach projektu było rękodzieło, tradycje kulinarne, muzyka/ śpiew i zabawa – co pozwoliło na przerwanie barier językowych i integrację. Z kolei budowa kolib karpackich miała miejsce na pograniczu polsko słowackim w Odrzechowej i w Fuliance – miejscowościach położonych na szlaku konno – taborowym. Inwestycje służą wydłużeniu okresu turystycznego oraz kultywowaniu tradycji kulturowych i kulinarnych wśród młodego pokolenia. Realizacja inwestycji znacząco wpłynęła na zwiększenie atrakcyjności szlaku konno – taborowego.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Budowa „Karpackiej Koliby” - przystanku tradycji kulturowych, na transgranicznym szlaku konno – taborowym w Fuliance. Karpacka Koliba – to wiata wielofunkcyjna, jest nie tylko przystankiem dla podróżujących konno, ale również miejscem dla prowadzenia warsztatów ginących zawodów, warsztatów kulinarnych, festiwali karpackiej muzyki, jarmarków pasterskich i rękodzieła, itp. Wybudowana w Fuliance wiata ma powierzchnię 247 m2 i jest usytuowana w odległości 50 m od szlaku taborowo-konnego.
- Budowa „Karpackiej Koliby” - przystanku tradycji kulturowych, na transgranicznym szlaku konno – taborowym w Odrzechowej w kolebce/centrum szlaku konno – taborowego. Koliba karpacka o powierzchni 96 m2 została wybudowana w Odrzechowej. To stąd wyruszają turyści na szlak i tu powracają aby po dniu pełnym wrażeń odpocząć w zaciszu lokalnej muzyki, śpiewu i tradycji. Koliba wykorzystywana jest nie tylko jako miejsce odpoczynku, ale służy także organizacji warsztatów. Dodatkowo wybudowano również komplet ścianek wspinaczkowych do aktywnego spędzania czasu.
- Kuźnia karpackich tradycji rękodzielniczych i kulinarnych w Fuliance. Po stronie słowackiej zrealizowano szereg działań miękkich w postaci warsztatów snycerskich, tkackich, garncarskich, z gotowania i pieczenia tradycyjnych potraw w plenerze, z produkcji tradycyjnych serów oraz warsztaty pn. Wykorzystanie ziół w tradycyjnej kuchni karpackiej Odbył się również Międzynarodowy jarmark tradycji pasterskich w Karpackiej Kolibie. Łącznie w działaniach szkoleniowych uczestniczyło 69 osób z Polski i Słowacji, natomiast w Jarmarku wzięło udział 165 osób. Warsztaty kulinarne i rzemieślnicze oraz międzynarodowy jarmark tradycji pasterskich zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników tych wydarzeń. Wszyscy docenili trud zachowania tradycji i wymiany informacji o tradycjach w regionie.
- Kuźnia karpackich tradycji rękodzielniczych i kulinarnych w Odrzechowej. Podobnie jak na Słowacji, w Polsce również każdy mógł znaleźć coś dla siebie w ofercie warsztatów jakie zostały przygotowane. W Odrzechowej zorganizowano warsztaty zduńskie, tradycyjnej koronki karpackiej, garncarskie, z gotowania i pieczenia tradycyjnych potraw w kolibie karpackiej oraz warsztaty pn. Wykorzystanie ziół w tradycyjnej kuchni karpackiej. Nie zabrakło również Jarmarku tradycji pasterskich, który odbył się w powstałej w ramach projektu Karpackiej Kolibie. W trakcie jarmarku zorganizowano szereg atrakcji, między innymi występy artystów z Polski i Słowacji. Zaś kiermasz sztuki ludowej oraz prezentacja karpackich instrumentów pasterskich pozwoliły na podziwianie prawdziwych skarbów polsko-słowackiego pogranicza. Łącznie w działaniach szkoleniowych uczestniczyło 60 osób z Polski i Słowacji, natomiast w Jarmarku wzięło udział 850 osób.