Karpacki
img

Karpackie plenery malarskie

Beneficjent: Gmina Korczyna

Partner słowacki: Miasto Stropkov

Okres realizacji: 01.05.2018 - 31.03.2019

Zrealizowana wartość projektu: 12 172,01 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 10 346,20 €,

Uczestnicy działań projektowych mieli okazję odzwierciedlić piękno przyrody i bogactwo dziedzictwa kulturowego i historycznego Pogórza Karpackiego na płótnie. Owocem każdego ze zrealizowanych plenerów malarskich było 40 niezwykłych obrazów, które mogą stanowić zachętę do wędrówek po pograniczu. Obrazy przedstawiające malownicze krajobrazy czy też zabytki to nie jedyny efekt realizacji projektu, nie można tutaj pominąć wzajemnej wymiany doświadczeń oraz wzbogacenia umiejętności artystów. Na zakończenie została zorganizowana konferencja, podczas której przedstawione zostały aspekty podłoża kulturowego, historycznego i etnograficznego atrakcji turystycznych regionu Karpat.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Słowacko - Polski Plener Malarski w Stropkovie. Jego efektem są dzieła sztuki w postaci 40 obrazów inspirowanych karpacką przyrodą oraz osobliwościami kulturowymi i historycznymi regionu transgranicznego. W plenerze udział wzięło 20 artystów – 7 z Polski, 13 ze Słowacji. Artyści podczas 5 dni tworzyli na terenie zamku, na rynku, ale także w przyległych miejscach, z których roztacza się piękny widok na miasto Stropków. W swoich pracach uchwycili stary Stropków i jego historyczne zakątki, a także otaczającą przyrodę charakterystyczną dla regionu przygranicznego. Podczas tworzenia obrazów miejsce wydarzenia odwiedziło wielu gości, którzy żywo interesowali się projektem i jego celami. Wernisaż wystawy poplenerowej odbył się podczas Jarmarku Stropkowskiego.
  • Polsko - Słowacki Plener Malarski w Korczynie odbył się z udziałem 20 artystów malarzy (13 z Polski i 7 ze Słowacji). Podczas pleneru powstała kolekcja obrazów inspirowanych walorami przyrodniczymi oraz osobliwościami kulturowymi i historycznymi Pogórza Karpackiego - po stronie polskiej. Kolekcja 40 obrazów, które powstały podczas pleneru tworzy ekspozycję artystyczną podczas organizowanych wystaw, targów i innych przedsięwzięć kulturalno – promocyjnych zarówno w Polsce i poza jej granicami.
  • Organizacja Polsko - Słowackiej Konferencji w Krasnej (w gminie Korczyna) podczas której przedstawione zostały aspekty podłoża kulturowego, historycznego i etnograficznego atrakcji turystycznych regionu Karpat. W konferencji udział wzięło 40 osób - przedstawicieli samorządów partnerskich projektu, a także środowisk artystycznych oraz zaproszonych gości.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030