Karpackie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczo - Kulturowego
Beneficjent: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Wisłoka"
Partner słowacki: Obec Holcikovce
Okres realizacji: 01.05.2018 – 30.06.2019
Zrealizowana wartość projektu: 54 317,51 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 46 169,87 €,
Karpackie Centrum Przyrodniczo-Kulturowe to miejsce wprost skrojone pod edukację dzieci i młodzieży między innymi w zakresie ochrony dziedzictwa pogranicza polsko-słowackiego. Centrum powstało w wyniku modernizacji Bajkowej Krainy Pogranicza na szlaku konno-taborowym. Zaplanowane działania przyczyniły się do poszerzenia oferty tego miejsca, które stało się doskonałą lokalizacją między innymi do organizacji tematycznych warsztatów. W mikroprojekcie dużo uwagi poświęcono wzrostowi świadomości ekologicznej oraz udoskonalaniu umiejętności obserwacji i analizy zjawisk przyrodniczych. Dodatkowo stworzono internetową bazę obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Utworzenie Karpackiego Centrum Dziedzictwa Przyrodniczo – Kulturowego na szlaku konno - taborowym. Zadanie to polegało na modernizacji Bajkowej Krainy Pogranicza i nadaniu jej dodatkowej funkcji jaką jest ochrona dziedzictwa przyrodniczo – kulturowego. Zmodernizowane zostały alejki na długości ok. 313 m i częściowo utwardzone. Zakupiono 6 szt. gokardów poruszających się po alejkach celem zachęcenia dzieci i młodzieży do udziału w zajęciach. Przeprowadzono remont wiaty przyrodniczej, zbudowane zostały przystanki przyrodnicze oraz zakupiono średniowieczne narzędzia celem kultywowania tradycji i historii związanej ze zbójami grasującymi w Odrzechowej. Zamontowane zostały również 4 tablice promocyjne.
- Edukacja i integracja oraz promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. W ramach zadania zorganizowano sprzątanie pogranicza polsko–słowackiego pn. „Wielka Sprawa” w którym udział wzięło ok. 800 dzieci i młodzieży ze szkół pogranicza. Ich entuzjazm i chęć udziału w akcji przerosły oczekiwania organizatorów. Zarówno dla podmiotów aktywnych w sferze turystyki i ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, jak również dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostały polsko-słowackie wycieczki. Osoby zajmujące się rozwojem turystyki z Polski jak i ze Słowacji w ramach wycieczki odwiedzili Beskie Centrum Dziedzictwa, Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach, wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego, oraz w przejażdżce bryczką po Odrzechowej. Odwiedzili też Karpackie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczo – Kulturowego. Dzieci natomiast wzięły udział m.in. w warsztatach i spotkaniu z przyrodnikiem/leśnikiem prowadzącym zajęcia. Program wycieczek obejmował udział w zajęciach przyrodniczo - kulturowych: poznawanie flory i fauny, tropów zwierząt, efektów działalności pszczół, rozróżnianie drzew oraz strzelanie z łuku, obserwacje przyrody przez lornetki. Udział ich oraz opiekunów pogłębił stosunki polsko – słowackie, zacieśnił więzi i pozytywnie wpłynął na dalszą współpracę. Odbył się również festiwal z udziałem mieszkańców i turystów z Polski i Słowacji. W imprezie wzięło udział ok. 500 os. Na scenie wystąpiły 3 regionalne ludowe zespoły krzewiące lokalny folklor pogranicza polsko - słowackiego w tym zespół ze Słowacji. Powstała także multimedialna internetowa baza obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.