Karpacki Plener Sztuki Drewnianej
Beneficjent: Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie
Partner słowacki: Mesto Stropkov
Okres realizacji: 01.03.2017 – 31.12.2017
Zrealizowana wartość projektu: 12 042,37 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 10 236,01 €,
W ramach realizacji wspólnego mikroprojektu zrealizowane zostały dwa plenery rzeźbiarskie po obu stronach granicy z udziałem artystów z Polski i Słowacji, podczas których powstały rzeźby monumentalne postaci, które na trwałe wpisały się w historię obszaru Pogórza Karpackiego i stanowią dla niego swoistą wizytówkę oraz dodatkowy bodziec promujący walory Karpat dla turystów odwiedzających ten region. Rzeźby monumentalne na stałe zdobić będą krajobraz centralnych miejsc u partnerów projektu, często odwiedzanych przez turystów. Pomysł ten wpisuje się w budowanie Marki Karpackiej jako impuls do rozwoju turystyki opartej na bogatym i autentycznym dziedzictwie kulturowym. Na zakończenie zorganizowana została polsko-słowacka konferencja, podczas której przedstawione zostały aspekty podłoża kulturowego atrakcji turystycznych regionu Karpat.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Polsko - Słowacki Plener Rzeźb Monumentalnych w Korczynie – w plenerze wzięło udział 5 artystów- rzeźbiarzy (3 z Polski i 2 ze Słowacji). Efektem prac artystów są rzeźby Ignacego Łukasiewicza, astronoma Jana Winiarskiego, rektora Stanisława Grochmala, generała Stanisława Szeptyckiego oraz profesora Stanisława Pigonia. Rzeźby obecnie zdobią krajobraz centralnych miejsc w miejscowości Kroczyna.
- Słowacko - Polski Plener Rzeźb Monumentalnych w Stropkovie - w plenerze wzięło udział 5 artystów- rzeźbiarzy (2 z Polski i 3 ze Słowacji). Podczas pleneru na Słowacji wykonano postacie Richtara z przelomu XIX i XX w. Jozefa Žanony, założyciela futbolu w Stropkowie Lukáša Vereša Vyšehradskiego, redemptoristę bł. Metoda Dominika Trčkę, poety Pavla Országha Hviezdoslava i następcy tronu austro-węgierskiego Františka Ferdinanda d´Este. Każda z tych osobowości wniosła znaczący wkład w historię miasta. Podobnie jak w Polsce, rzeźby usytuowane są w centralnych miejscach w miejscowości Stropkov.
- Organizacja Polsko - Słowackiej Konferencji w Krasnej podczas której przedstawione zostaną aspekty podłoża kulturowego atrakcji turystycznych regionu Karpat. W konferencji udział wzięło 41 osób - przedstawicieli samorządów partnerów projektu a także środowisk artystycznych oraz zaproszonych turoperatorów.