Jedność w różnorodności. Edukacja międzykulturowa na wspólnym obszarze słowacko - polskiego pogranicza
Beneficjent: Prešovská univerzita v Prešove
Partner polski: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno – Ekonomiczna im. B. Markiewicza w Jarosławiu
Okres realizacji: 01.06.2017 – 31.05.2018
Zrealizowana wartość projektu: 88 186,99 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 74 958,94 €,
Realizacja projektu pozwoliła na upowszechnianie wiedzy z zakresu wielokulturowości, tożsamości kulturowej, narodowej, religijnej grup etnicznych zamieszkujących wspólny obszar pogranicza służącej budowaniu postaw otwartości i dialogu między społeczeństwami, jak również rozwijanie współpracy oraz kontaktów między społeczeństwami, opartych na wzajemnym szacunku i tolerancji. W ramach realizacji mikroprojektu zostały zorganizowane warsztaty, dwie Międzynarodowe Konferencje oraz kursy edukacji międzykulturowej dla studentów szkół wyższych i średnich zarówno w Polce jak i na Słowacji. Wydano również dwujęzyczny podręcznik edukacji międzykulturowej. Na bazie przygotowanych materiałów przeprowadzonych zostało po 50 lekcji pokazowych w szkołach średnich zarówno w Polsce jak i na Słowacji.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Organizacja warsztatów dla nauczycieli akademickich oraz organizacja międzynarodowej konferencji naukowej w Preszowie i Jarosławiu - realizacja zadania miała na celu podniesienie międzykulturowych kompetencji nauczycieli akademickich z partnerskich szkół wyższych. Ponadto wśród studentów upowszechniono wiedzę m.in. z zakresu wielokulturowości, tożsamości kulturowej, religijnej grup etnicznych zamieszkujących wspólny obszar pogranicza. Posłużyło to budowaniu postaw otwartości i dialogu między społeczeństwami, jak również rozwojowi współpracy oraz kontaktów opartych na wzajemnym szacunku i tolerancji. Zorganizowano również dwie konferencje o zasięgu międzynarodowym w Jarosławiu i Presovie.
- Przeprowadzenie kursów edukacji międzykulturowej dla studentów szkół wyższych i średnich w Polsce i na Słowacji - w wyniku realizacji zadania powstały nowe materiały dydaktyczne i edukacyjne na potrzeby edukacji międzykulturowej oraz podręczniki edukacji międzykulturowej (w języku polskim i słowackim). W procesie tworzenia i opracowywania materiałów edukacyjnych brał udział słowacko - polski zespół ekspertów.
- Zrealizowanie 50 lekcji pokazowych z wykorzystaniem nowych materiałów dydaktycznych w szkołach średnich w Polsce i na Słowacji. Na bazie opracowanych materiałów dydaktycznych przeprowadzonych zostało po 50 lekcji pokazowych w szkołach średnich zarówno w Polsce jak i na Słowacji. W lekcjach pokazowych łącznie wzięło udział 2275 uczniów.