Karpacki
img

Historia znana i nieznana – pamiątki I wojny światowej polsko- słowackiego pogranicza

Beneficjent: Gmina Sękowa

Partner słowacki: Obec Nizna Polianka

Okres realizacji: 01.06.2017-31.05.2018

Zrealizowana wartość projektu: 59 439,12 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 50 523,25 €,

W Gminie Sękowa czuć powiew historii, bowiem zachowały się tam miejsca pamiętające jeszcze czasy I wojny światowej. Aby przypomnieć o dziedzictwie historycznym tego regionu, utworzona została ścieżka edukacyjna, do której prowadzi niebieski szlak z Gorlic w stronę Magury Małastowskiej. Zlokalizowana jest ona na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Gorlice, w miejscu, gdzie istnieją autentyczne okopy z czasów I wojny światowej. Ścieżka została wyposażona w tablice informacyjne, dodatkowo infrastrukturę urozmaicono stanowiskami strzelniczymi, schronami oraz ziemiankami. Projekt zakładał ponadto organizację rekonstrukcji „Bitwy pod Gorlicami” i bitwy „O wzgórze Kastielik” na polsko-słowackim pograniczu.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Wyposażenie ścieżki edukacyjnej wraz z odtworzeniem fragmentów okopów. W ramach zadania zostały odtworzone autentyczne okopy i stanowiska strzelnicze. Powstała ekspozycja, jest w formie ścieżki edukacyjnej zlokalizowanej w Sękowej w miejscu, gdzie istnieją autentyczne z przed 100 laty okopy. Ścieżka edukacyjna (okop) została wyposażona w 12 tablic informacyjnych opisujących poszczególne miejsca i działania wojenne i ciekawe elementy historii. W ramach ścieżki powstał także parking, kładka, zostało uporządkowane przejście przez las oraz przepust. Pierwsza duża tablica obrazuje schemat ścieżki oraz ofertę przyrodniczo-historyczna gminy Sękowa, druga tablica przedstawia rysunki przekrojowe okopów oraz opis i fotografie autentycznych okopów. Mniejsze tabliczki kierunkowe opisują kolejno: Cmentarz nr 80 widoczny z ścieżki, Cmentarz choleryczny powstał w związku z epidemią cholery, środowisko przyrodnicze, historie miejscowości Siary, historie miejscowości Sękowa, linie okopów, Działania Wojenne I wojny św., dołki strzeleckie budowa, okopy budowa, okopy - stoiska strzeleckie, historia ropy naftowej. Przemieszczający się ścieżką turysta może także obserwować przyrodę i atrakcje historyczne.
  • Organizacja rekonstrukcji „Bitwy pod Gorlicami" i „O wzgórze Kastielik”. W ramach projektu zaplanowano działania zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. We wsi Niżna Polanka zorganizowano międzynarodową imprezę i historyczna wydarzenie dla uczenia 99. rocznicy zakończenia I wojny światowej, zatytułowany „Rekonstrukcja Bitwy o wzgórze Kaštielik”. Program obejmował prezentację sprzętu i wyposażenia armii Republiki Słowackiej, prezentację sił policyjnych Republiki Słowackiej oraz oddziałów straży pożarnej Republiki Słowackiej. Następnie odbyły się rekonstrukcja bitwy z Pierwszej Wojny Światowej, która składała się z ataku austro-węgierskiej armii oraz żołnierzy odtwarzających armię rosyjską. Całą imprezę uzupełnił samolot wojskowy z okresu I wojny, który aktywnie uczestniczył w całej rekonstrukcji walk. Organizatorowi udało się ukazać prawdziwy klimat bitwy z I wojny światowej, wykorzystując pirotechnikę, mundury z epoki, kuchnie polowe. W wydarzeniu wzięło udział 300 wykonawców i 3000 widzów. Z kolei w gminie Sękowa pod Gorlicami, odbyła się rekonstrukcja bitwy z I wojny światowej w 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej, zatytułowana „Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami”. W rekonstrukcji zostały zaprezentowane publiczności pokazy walk, które były jedną z największych bitew frontu wschodniego I wojny światowej. W rekonstrukcji wzięło udział ponad 300 wykonawców i organizatorów oraz ok. 5 000 widzów. Częścią projektu była również realizacja dwóch wydarzeń kulturalnych składających się z malarskich sesji plenarnych, które zostały przeprowadzone równolegle z odbudowującymi się rekonstrukcjami po stronie słowackiej i polskiej.
     

Zachęcamy do obejrzenia relacji z działań projektowych:

Informacje o mikroprojekcie

Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030