Karpacki
img

Geoturystyka szansą na rozwój pogranicza polsko-słowackiego

Beneficjent: Miasto Gorlice

Partner słowacki: Miasto Bardejov

Okres realizacji: 01.06.2018 – 31.12.2018

Zrealizowana wartość projektu: 54 387,83 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 46 229,65 €,

Miasta Gorlice oraz Bardejów połączyły siły w ramach projektu, którego celem było zwiększenie atrakcyjności turystycznej oraz promocja walorów pogranicza. Miało przyczynić się do tego szkolenie z zakresu geologii, topografii oraz znajomości terenu i innych pokrewnych nauk przyrodniczych. Dla mieszkańców i turystów przygotowano z kolei dwa wyjątkowe wydarzenia – jedno po polskiej, drugie po słowackiej stronie. Podczas Festiwalu Światła w Gorlicach odbyły się koncerty polskich i słowackich zespołów, przestrzenny pokaz laserów, teatr ognia oraz mapping 3D. Z kolei w Bardejowie zorganizowano Paradę z lampionami. Projekt zakładał także wydanie publikacji z mapą atrakcji geoturystycznych, która pozwoliła na dokładne opisanie miejsc i obiektów atrakcyjnych turystycznie ze szczególnym naciskiem na obiekty związane z ropą naftową i wodami mineralnymi.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Organizacja szkolenia z zakresu geoturystyki obszaru pogranicza polsko-słowackiego. W ramach zadania odbyło się 3-dniowe szkolenie z zakresu geologii, topografii oraz znajomości terenu i innych pokrewnych nauk przyrodniczych, w którym uczestniczyło 47 osób z Polski i Słowacji. Zajęcia przeprowadzone były w formie stacjonarnej oraz w postaci wycieczek szkoleniowych w terenie. Obejmowały wizyty w najważniejszych obiektach turystycznych. Prelegentami szkolenia byli specjaliści z branży turystycznej z Polski i Słowacji.    
  • Wydanie publikacji z mapą atrakcji geoturystycznych w języku polskim i słowackim. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji zasobów geoturystycznych pogranicza powstała publikacja z mapą atrakcji geoturystycznych w języku polskim i słowackim. Ukazuje ona region, jego bogactwo płynące prosto z ziemi i nawiązuje do przyjętego przez Gorlice hasła promocyjnego „Miasto Światła”, podkreślającego pionierskie wydobywanie ropy naftowej. W regionie Bardejów z kolei nawiązuje do naturalnych i leczniczych wód mineralnych, których skupiskiem jest Uzdrowisko Bardejów-Zdrój.
  • Realizacja filmu edukacyjno-promocyjnego i jego promocja po stronie polskiej i słowackiej. Zadanie zakładało realizację 3-minutowego filmu edukacyjno-promocyjnego ukazującego największe atrakcje geoturystyczne pogranicza, rozwój przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej oraz historię wydobycia wód mineralnych i działalności uzdrowiskowej Bardejowa. Na podstawie filmu animowanego powstał spot reklamowy, który był promowany w mediach społecznościowych oraz w telewizji po polskiej i słowackiej stronie.      
  • Organizacja Festiwalu Światła w Gorlicach. W ramach Imprezy Festiwal Światła będącej niesamowitym widowiskiem, które przeniosło widzów w magiczny świat pełen barw, światła i muzyki, z bogatą historią i dziedzictwem przyrodniczym w tle odbyły się m.in. koncerty zespołów z Polski i Słowacji, przestrzenne pokazy laserów nawiązujące do dziedzictwa przyrodniczego i naftowej historii miasta, teatr ognia, mapping 3D (audiowizualny pokaz) oraz pokaz sztucznych ogni na zakończenie Festiwalu.                                                                                                                            
  • Organizacja Parady z lampionami w Bardejowie,która to została połączona z uroczystym zamknięciem fontann multimedialnych w Parku Promenadowym. Wydarzenie łączyło w sobie dwa żywioły: ogień i wodę. Lampiony i ogień to symbol światła, miłości i zwycięstwa. Woda symbolizuje bogactwo Bardejowa jakim są źródła wód mineralnych. Imprezie towarzyszyły koncerty zespołów z Polski i Słowacji oraz występ teatru ognia z Polski.
     

 

Zachęcamy do obejrzenia:

filmu edukacyjno-promocyjnego

spotu reklamowego

publikacji w wersji elektronicznej 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030