Geocoin nową jakością w turystyce polsko-słowackiego pogranicza
Beneficjent: Związek Międzygminny "Ziemia Lubaczowska"
Partner polski: Gmina Wojaszówka
Partner słowacki: Obec Holčíkovce
Okres realizacji: 07-2018 - 06-2019
Zrealizowana wartość projektu: 99 622,80 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 84 679,38 €,
Wykorzystanie e-narzędzi w tworzeniu nowych produktów turystycznych staje się coraz popularniejsze. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów w ramach realizowanego projektu partnerzy opracowali 4 nowe aplikacje (e-produkty). Karpacka Gildia, Skarb Ziemi Lubaczowskiej, Skarb Sobieskiego czy Tajemnice Karpat, to cztery niezwykłe gry typu LARP, wykorzystujące questy czy rozszerzoną rzeczywistość, proponujące atrakcyjny sposób zwiedzania, stanowiąc jednocześnie niezwykłą formę turystyki i promocji regionu przy zachowaniu w stanie nienaruszonym dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Na zakończenie został zorganizowany festiwal gier terenowych w skład którego weszły turnieje, gry i zabawy przy udziale wszystkich partnerów projektu.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Opracowanie i wdrożenie historycznej gry geocoin i planszowej "Karpacka Gildia". Gra polega na odnalezieniu i odszyfrowaniu ukrytych w przestrzeni publicznej wskazówek związanych z historycznym szlakiem handlowym na pograniczu polsko-słowackim. Gra podzielona jest na 8 niezależnych zadań polegających na znalezieniu i zeskanowaniu aplikacją 4 kodów QR ukrytych na najciekawszych obiektach turystycznych pogranicza. W ramach zadania opracowano również grę planszową typu monopol bazującą na historycznych, polsko-słowackich tradycjach handlowych. Gra promuje wartościowe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze – jej fabuła, tak jak fabuła gry geocoin oparta jest na zabytkowych miejscach i obiektach. Wytłoczonych zostało także 8 rodzajów monet kolekcjonerskich jako zachęta do udziału w grze geocoin.
- Opracowanie i wdrożenie gry geocoin "Skarby Ziemi Lubaczowskiej" poprzez zaadoptowanie 8 istniejących na terenie Ziemi Lubaczowskiej guestów, by nadać im bardziej atrakcyjną formę. Fabuła gry oparta została na zabytkowych miejscach, a jej trasa przebiega przez ciekawe przyrodniczo obszary, łączy w sobie elementy harcerskich podchodów, gier terenowych i nowoczesnych technologii, a jej zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu w postaci monet. Aby zachęcić turystów do uczestnictwa w grze, wybito 16 rodzajów monet, które przedstawiają grafiki związane z miejscami przedstawionymi w grze. Każdy uczestnik, może otrzymać 16 monet.
- Opracowanie gry LARP i geocoin "Skarb Sobieskiego". Gra bazuje na dziedzictwie Jana III Sobieskiego w Polsce i na Słowacji. W rozbudowanej grze gracze mają za zadanie odnaleźć skarb Jana III Sobieskiego. Skarbem jest skrzynia z zawartością 50 monet ulokowana w przestrzeni publicznej. Do skarbu prowadzi szereg wskazówek, łamigłówek, anagramów i szyfrogramów. Do miejsc prowadzą kody QR, które należy zeskanować na urządzeniu mobilnym. Zasady działania gry są podobne jak w grze „Karpacka Gildia”. W ramach zadania wytłoczono 8 różnych rodzajów monet dla uczestników gry.
- Opracowanie gry geocoin "Tajemnice Karpat" polegającej na odnalezieniu i odszyfrowaniu ukrytych w przestrzeni publicznej wskazówek, by odnaleźć tajemniczy karpacki skarb. Do skarbu prowadzą uczestnika liczne wskazówki, łamigłówki, anagramy i szyfrogramy. Do skarbu da się dojść tylko w momencie odnalezienia wszystkich wskazówek. Mechanizm działania gry jest podobny jak w przypadku gry „Karpacka Gildia”. Wytłoczonych zostało 8 różnych rodzajów monet dla uczestników gry.
- Organizacja I transgranicznego festiwalu gier terenowych i nowych technologii w turystyce na terenie ziemi lubaczowskiej w kilku lokalizacjach z racji specyfiki festiwalu (udział w grach terenowych, grach LARP, geocachingu i geocoin). Podczas festiwalu uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z rozszerzoną rzeczywistością, technologią VR oraz technologią hologramów. Przeprowadzono także szereg konkursów. Przez dwa dni festiwalu osoby chętne uczestniczyły w grach geocoinowych oraz AR „Skarb Ziemi Lubaczowskiej” oraz grze geocoin „Skarb Sobieskiego” odkrywanie wskazówek umieszczonych w przestrzeni. Łącznie w Festiwalu uczestniczyło 1000 osób z Polski i Słowacji.
Zachęcamy do:
obejrzenia materiału z I transgranicznego festiwalu gier terenowych
pobrania powstałych w ramach projektu gier geocoin