Dziś to jutro - szanujmy zielone dziedzictwo
Beneficjent: Gmina Miejska Jarosław
Partner słowacki: Mesto Svidník
Okres realizacji: 01.04.2018-30.09.2018
Zrealizowana wartość projektu: 26 076,33 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 22 164,88 €,
Partnerzy projektu wykorzystali nieznaną dotąd na pograniczu formę ochrony przyrody, jaką są ogrody deszczowe. Poprzez aktywne promowanie proekologicznych postaw wpłynęli na zmniejszenie problemu deficytu wody w przestrzeni miejskiej, a także zwiększenie świadomości publicznej dla zrównoważonego zużycia wody, której zasoby oraz jakość są również elementem dziedzictwa przyrodniczego. Realizacja projektu przyniosła zmiany w świadomości mieszkańców pogranicza oraz poprzez proste, niedrogie i efektowne rozwiązania tj. budowę ogrodów deszczowych przyczyniła się do korzystania z zasobów wody w sposób racjonalny. Dodatkowo opracowana gra oraz quiz edukacyjny mogą zostać wykorzystane w przyszłości jako część lekcji przyrody w szkole.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Opracowanie folderu promującego projekt wraz z instruktażem dot. budowy ogrodów deszczowych. Poprzez zawarte w publikacji informacje na temat problemu ochrony i korzystania z zasobów wód podniesiona została świadomość społeczeństwa pogranicza w zakresie kształtowania proekologicznych postaw. Foldery poprzez zamieszczone zdjęcia instruktażowe są również zachętą do zakładania ogrodów deszczowych. Publikacja została wydana w 4000 egzemplarzy, w trzech wersjach językowych i przekazana uczestnikom warsztatów oraz różnym instytucjom (szkoły, instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia).
- Organizacja warsztatów edukacyjnych w Jarosławiu. Podczas 3 dniowych warsztatów adresowanych do osób dorosłych i dzieci z Polski i Słowacji prowadzący przekazali dobre praktyki w zakresie ochrony środowiska. Podjęto również próbę rozwiązania wspólnego problemu dotyczącego jakości i zasobów wód. Dzieci i dorośli przy nadzorze ekspertów poznali zasady budowy i funkcjonowania ogrodów deszczowych oraz samodzielnie utworzyli takie ogrody. Warsztaty plenerowe polegały na stworzeniu ogrodów deszczowych na terenie 3 szkół w miejscach gromadzenia się wód opadowych oraz 14 ogrodów deszczowych w donicach przy siedzibie władz miasta. Dobór tak różnorodnej wiekowo grupy nie był przypadkowy, bowiem wychowanie młodego pokolenia w duchu poszanowania środowiska jest tak samo ważne jak zmiana złych nawyków wśród osób dorosłych. W warsztatach łącznie uczestniczyło 30 osób z Polski i Słowacji.
- Stworzenie e-produktów: gry edukacyjnej i quizu edukacyjnego. W ramach zadania powstały dwa e-produkty: gra edukacyjna oraz quiz edukacyjny w trzech językach: polskim, słowackim oraz angielskim, przybliżające zagadnienia z zakresu ochrony środowiska. Quiz składa się z części teoretycznej zawierającej zagadnienia dot. m.in. ekologii, roli wody i ogrodów deszczowych. Druga część składa się z pytań i odpowiedzi sprawdzających przyswojoną wiedzę. Quiz został przygotowany z myślą o starszych dzieciach, natomiast gra edukacyjna powstała z myślą o najmłodszych, gdzie w formie rysunkowej przedstawiono sposoby oraz rodzaje zachowań wpływających pozytywnie i negatywnie na oszczędzanie zasobów wody.