Karpacki
img

Dziedzictwo kulturowe polsko-słowackiego pogranicza przez pryzmat legend i opowieści

Beneficjent: Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska”

Partner słowacki: Mesto Svidnik

Okres realizacji: 01.04.2017 – 31.12.2017

Zrealizowana wartość projektu: 42 294,85 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 35 950,61 €

Legendy przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie nie są już dziś obdarzone taką uwagą jak kiedyś. Partnerzy projektu chcąc zatrzymać ten niekorzystny trend i tym samym odrodzić rolę legend i opowieści w kulturze pogranicza polsko-słowackiego zorganizowali wyjazdy studyjne i konferencje, w trakcie których nastąpił renesans legend i opowieści z terenu pogranicza polsko-słowackiego. W dobie cyfrowego, wizualnego przekazu zdecydowano się na połączenie metody prezentacji (filmu pokazującego zabytki z narracją o związanych z nimi legendami i opowieściami) z bezpośrednim zaangażowaniem beneficjentów poprzez odwiedzenie tych miejsc i uzyskanie sposobności kontaktu z ekspertami od historii i legend społeczności pogranicza, a składających się na ich dorobek kulturowy.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  •  Organizacja w Polsce i na Słowacji wyjazdu studyjnego wraz z tematyczną konferencją dla samorządowców, na której prezentowane były legendy i opowiadania, związane z konkretnymi miejscami, obiektami, bądź osobami z terenu pogranicza. W trakcie wyjazdów samorządowcy odwiedzili wybrane miejsca i obiekty historyczne, z którymi wiążą się określone legendy bądź ciekawe opowieści. Po stronie polskiej były to to m.in.: ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu, park i zamek w Dubiecku, pałac Lubomirskich w Boguchwale, pałac Wodzickich w Tycznie oraz dwór Ostoja w Jasionce. Po stronie słowackiej uczestnicy mieli okazję zwiedzić m.in. Muzeum Wojny oraz Muzeum Kultury Rusińskiej i Skansen w Świdniku jak również zabytkową starówkę Bardejowa. Dodatkowo w wyniku uczestnictwa w konferencjach uczestnicy poznali historię i legendy terenów pogranicza polsko-słowackiego oraz przedyskutowali ich rolę w krzewieniu dziedzictwa kulturowego przez samorządy.
  • Organizacja w Polsce i na Słowacji wyjazdu studyjnego do miejsc i obiektów historycznych, z którymi wiążą się określone legendy bądź ciekawe opowieści wraz z tematyczną konferencją dla uczniów. Podczas zorganizowanych wyjazdów studyjnych uczniowie mieli okazję zwiedzić po stronie polskiej m.in.: ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu, park i zamek w Dubiecku, pałac Lubomirskich w Boguchwale, pałac Wodzickich w Tycznie oraz dwór Ostoja w Jasionce. Z kolei po słowackiej stronie granicy uczestnicy odwiedzili m.in. Muzeum Wojny oraz Muzeum Kultury Rusińskiej i Skansen w Świdniku jak również zabytkową starówkę Bardejowa. Zorganizowane konferencje dały możliwość poznania historii i legend tych terenów. 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030