Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze marką pogranicza polsko-słowackiego
Mikroprojekt pt.: Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze marką pogranicza polsko-słowackiego
Beneficjent: Gmina Zarszyn
Partner słowacki: Obec Demjata
Okres realizacji: 01.03.2017-28.02.2018
Zrealizowana wartość projektu: 100 768,41 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 85 653,14 €,
Zwiększenie atrakcyjności istniejącego transgranicznego szlaku taborowo konnego i szlaku winnego poprzez powstanie nowych produktów transgranicznych, promocję, rozwój i zrównoważone wykorzystywanie wspólnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionów w dążeniu do podnoszenia poziomu atrakcyjności pogranicza dla turystów to główny cel jaki przyświecał realizacji projektu. Przy istniejących szlakach transgranicznych powstały dwa produkty turystyczne. W Posadzie Zarszyńskiej w zabytkowym parku podworskim powstał „Quest” i ścieżka dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego natomiast w miejscowości Demjata utworzony został park turystyczno- wypoczynkowy. Nie zabrakło także spotkań warsztatowych i wydarzeń integracyjnych.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Utworzenie parku turystyczno- wypoczynkowego. W Demjacie powstała strefa do odpoczynku, jednocześnie promująca ochronę dziedzictwa przyrodniczego. Na podmokłym terenie przygotowano jeziorko. Jego powierzchnia wynosi 471 m2. W parku zostały zainstalowane: 1 altanka, 2 murowane miejsca na ognisko, 2 drewniane pomosty, zestaw ławeczek i stołów w altance, 3 kosze na śmieci, 8 ławeczek do ogniska, 7 tablic informacyjnych.
- Organizacja wydarzeń integracyjnych i edukacyjnych i promujących dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. W Gminie Zarszyn zorganizowano szereg wydarzeń promujących. W konferencji tematycznej inaugurującej realizację projektu uczestniczyło 50 osób (w tym 20 os. ze Słowacji). Podczas „Polsko – Słowackiego spotkania z przyrodą i kulturą” promowano dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Gminy Zarszyn w ramach programu „Lato w regionach” transmitowanego w TVP Rzeszów. Natomiast w trakcie warsztatów pn. "Budowanie wspólnej marki i oferty turystycznej" uczestnicy poznali zasady tworzenia dobrej oferty turystycznej
- Organizacja wydarzeń integracyjnych i edukacyjnych i promujących dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. W Demjacie zorganizowany został rajd turystyczny, w którym uczestniczyło 50 osób (w tym 20 os. z Polski). Celem rajdu była prezentacja atrakcji kulturalno-przyrodniczych w okolicy oraz w samej miejscowości Demjata. Podczas konferencji zamykającej zaprezentowano wyniki i efekty projektu po obu stronach granicy.
- Questing- nowy produkt turystyczny przy transgranicznym szlaku konno-taborowym. W zabytkowym parku w Posadzie Zarszyńskiej i jego okolicy powstał „questing” „Śladami dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego”. Na tym obszarze znajduje się wiele ciekawych atrakcji w tym kilka zabytków oraz osobliwości przyrody. Dodatkową atrakcją jest również powstała ścieżka dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego o długości 375 m wraz z makietą dworu, tablicami oraz lunetami do obserwacji bocianów i okolicy. W celu wypoczynku zamontowano ławeczki z koszami w ilości 10 szt. Uzupełniono również drzewostan. Dzięki powstaniu Questu turysta może odkryć dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze, a mała infrastruktura jest atrakcją przy transgranicznym szlaku taborowo- konnym, który przebiega obok parku.