Karpacki
img

Dziedzictwo, które łączy regiony

Beneficjent: Gmina Orły

Partner słowacki: Karpatské centrum spolupráce n.o.

Okres realizacji: 01.03.2021 – 30.06.2022

Zrealizowana wartość projektu: 40829,58 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 33802,81 €

Poprawa i zachowanie dziedzictwa kulturowego obszaru pogranicza poprzez przeprowadzenie prac konserwatorskich na cmentarzu zabytkowym w Drohojowie oraz renowację kapliczki i krzyży była głównym celem zrealizowanego mikroprojektu. Cmentarz wojenny w Drohojowie położony na niewielkim wzgórzu wpisany jest do rejestru zabytków wraz z kapliczką z 1918 r. Odtworzenie pierwotnego układu cmentarza  w oparciu o archiwalne plany zwiększyło jego atrakcyjność dla odwiedzających. Z kolei organizacja konferencji poświęconej realizacji projektu rozpropagowała działania które zostały podjęte dzięki realizacji projektu.

 

  • Zagospodarowanie terenu cmentarza w Drohojowie polegało na wykonaniu ścieżki nawierzchnią HanseGrand, która formą i kolorystyką dobrze wpisuje się w charakter miejsca. W strefie parkingowej zamontowano eko-kratkę wypełnioną trawnikiem, która umożliwia swobodne przemieszczanie się wody deszczowej w głąb ziemi. Dokonano również zabezpieczenia skarp oraz zasadzono żywopłot z cisa, który stanowi zimozieloną barierę uniemożliwiającą schodzenie z wyznaczonych ścieżek. Przy głównym wejściu do cmentarza nasadzono lipy, natomiast w otoczeniu kapliczki dwa krzewy bzów. Wykonane zostało również ogrodzenie.
  • Prace konserwatorskie na Cmentarzu Wojennym w Dohojowie polegały na zabezpieczeniu, zachowaniu i utrwaleniu kapliczki murowanej, a także zahamowaniu procesów destrukcji. Prace konserwatorskie przy kapliczce związane były z usunięciem szkodliwych i nieestetycznych warstw wtórnych tynku, wykonaniem nowej elewacji. Dodatkowo prowadzone były prace konserwatorskie przy krzyżach.
  • Konferencja służąca propagowaniu miejsc związanych z I wojną światową została zorganizowana na Słowacji. Wydana została również dwujęzyczna publikacja w nakładzie 1000 szt. dotycząca działań i zabytków związanych z I wojną światową na pograniczu polsko- słowackim.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wyemitowanego w TVP3 Rzeszów o działaniach zrealizowanych w ramach projektu https://rzeszow.tvp.pl/61265449/zakonczyl-sie-remont-wojennego-cmentarza-w-drohojowie

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030