Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn na Transgranicznym Szlaku Świątyń Karpackich – wykorzystanie obiektów sakralnych do poprawy atrakcyjności turystycznej pogranicza polsko-słowackiego.
Beneficjent: Gmina Rymanów
Partner polski: Obec Kračúnovce
Okres realizacji: 01.02.2020 – 31.10.2020
Zrealizowana wartość projektu: 37 440,90 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 31 824,76 €
Jedną z zasadniczych przesłanek realizacji projektu była duża różnorodność obiektów sakralnych, wyróżniających się unikalnymi cechami architektonicznymi, zarówno w gminie Rymanów, jak i na Słowacji, które do tej pory nie zostały ujęte na Szlaku. Obiekty sakralne cenne pod względem kulturowym rozsiane są po całej gminie Rymanów, a obecny szlak obejmuje jedynie 4 miejscowości i nie obejmuje obiektów w Radomie, Giraltovcach i Kračúnovcach. W ramach projektu została wytyczona dodatkowa trasa szlaku łącząca gminę z partnerem, zrealizowano działania inwestycyjne na szlaku, jak również działania miękkie w postaci wspólnych polsko-słowackich imprez i spotkań. Ponadto dzięki realizacji projektu mieszkańcy pogranicza, goście i kuracjusze odwiedzający ten zakątek, mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat zabytków sakralnych, które poza swoim stricte religijnym wykorzystaniem, posiadają niezwykłe walory edukacyjne i poznawcze, ze względu na ich unikalny styl, walory architektoniczne i nagromadzone w nich zbiory.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Modernizacja Transgranicznego Szlaku Świątyń Karpackich polegała na wybudowaniu drewnianej pergoli w parku w Rymanowie-Zdroju, która była wykorzystywana bezpośrednio w trakcie realizacji projektu oraz będzie stanowiła miejsce odpoczynku dla osób przemierzających szlak. Dodatkowo zakupiono na nową i starą część szlaku 6 stojaków na rowery oraz wykonano 12 tablic informacyjnych, które zostały zamontowane przy obiektach sakralnych znajdujących się na szlaku tak na terenie Gminy Rymanów (9szt.) jak i na Słowacji (3 szt.).
- Przygotowanie i druk materiałów promocyjnych. Wydano album promujący oraz mapę przedstawiająca przebieg Transgranicznego Szlaku Świątyń Karpackich wraz z opisem, w języku polskim i słowackim, zdjęciami obiektów znajdujących się na szlaku. Wydawnictwa zawierają kod QR z przekierowaniem na stronę internetową Gminy Rymanów.
- Wspólne imprezy i spotkania. Zorganizowana została Polsko – Słowacka konferencja, podczas której zostały wygłoszone prelekcje na temat dziedzictwa kulturowego, znajdującego się na Transgranicznym Szlaku Świątyń Karpackich i możliwościach jego wykorzystania do poprawy konkurencyjności regionu, a także o współpracy transgranicznej w zakresie rozwoju produktów turystycznych. Konferencji towarzyszyła wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Moja świątynia”, w którym udział brały dzieci i młodzież z terenu Gminy Rymanów i ze Słowacji: Obec Kračúnovce, Obec Radoma oraz Obec Giraltovce.
Nad Czarnym Potokiem w Rymanowie – Zdroju odbył się festyn integracyjny w ramach realizowanego projektu, w którym udział wzięło 1000 osób. Imprezie towarzyszyły występy zespołów z Polski i Słowacji, wystawa prac plastycznych powstałych w wyniku konkursu, kuchnia regionalna, konkursy, promocja Szlaku Świątyń Karpackich. Miało również miejsce wręczenie nagród dla laureatów konkursu.
Na zakończenie realizacji projektu zostało zorganizowane spotkanie mające na celu promocję projektu i programu wśród jak najszerszej liczby odbiorców. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa spotkanie zostało przeprowadzone w zamian za pierwotnie planowany festyn na Słowacji. Spotkanie obejmowało kilka grup rozłożonych w ciągu całego dnia. Były to: grupa osób dorosłych, grupy młodzieży i dzieci w różnym wieku. Każdej z tych grup został zaprezentowany Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, realizowany projekt oraz zmodernizowany Szlak Świątyń Karpackich.