Co słychać na pograniczu - świat Łemków w oczach dzieci i młodzieży niesłyszącej z Polski i Słowacji
Beneficjent: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu
Partner słowacki: Logosluch
Okres realizacji: 01.03.2017 – 28.02.2018
Zrealizowana wartość projektu: 49 757,76 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 42 294,07 €,
Założeniem projektu było ukazanie dzieciom i młodzieży niesłyszącej wielokulturowych korzeni ludności zamieszkującej pogranicze polsko-słowackie. Główne zadanie polegało na utworzeniu i rozpowszechnieniu portalu społecznościowego „Co słychać?”, który stanowi integracyjne forum wymiany spostrzeżeń na temat miejsc związanych z kulturą łemkowską. „Świat łemkowskiego pogranicza” to z kolei kilkumiesięczne warsztaty realizowane równolegle w Polsce i na Słowacji. Uczestnicy mogli wziąć także udział w dwóch Festiwalach Kultury Łemkowskiej, każdy z nich stanowił podsumowanie ww. warsztatów. Zwieńczeniem projektu była międzynarodowa konferencja pn.: „Co słychać na pograniczu? - o poznawaniu kultury przez niesłyszących”. Istotą wszystkich działań była prezentacja niezależnego oraz swobodnego funkcjonowania dzieci i młodzieży z wadą słuchu w systemie społecznym we wszystkich dziedzinach życia.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Konferencja międzynarodowa "Co słychać na pograniczu? - o poznawaniu kultury przez niesłyszących" została w Krośnie dla 160 uczestników z Polski i Słowacji. Podczas konferencji wystąpili prelegenci z Polski i Słowacji z różnych ośrodków akademickich i medycznych (Katowice, Kraków, Warszawa, Rzeszów, Sanok, Preszów, Poprad). Tematyka konferencji nawiązywała do historii i kultury Łemków na pograniczu polsko - słowackim. Przez pryzmat poznawania owej kultury, obradowano o możliwościach i ograniczeniach uczenia się o wielokulturowym pochodzeniu przez osoby z wadą słuchu. Prelegenci, przedstawili wiele aspektów uszkodzenia narządu słuchu i możliwości poznawczych niesłyszących. Podsumowaniem konferencji był panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli przedstawiciele szkół, ośrodków rehabilitacyjnych, placówek oświatowych oraz rodzice dzieci niesłyszących. Dyskutowano na temat trudności i możliwości w nabywaniu kompetencji kulturowych osób z wadą słuchu oraz czynnym udziale w życiu społecznym. Wydarzeniu towarzyszyły inscenizacje sceniczne "Dzień z życia Łemków na pograniczu" przygotowane przez niesłyszących uczestników projektu z Polski i Słowacji.
- Warsztaty "Świat łemkowskiego pogranicza" podzielone były na dwa cykle trwające po 4 miesiące każdy równolegle w Polsce i na Słowacji. Pierwszy cykl warsztatów przeznaczony był dla dzieci niesłyszących w wieku 4-8 lat, natomiast drugi cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży niesłyszącej w wieku 9-16 lat. Tematyka warsztatów skupiała się wokół regionów zamieszkiwanych przez Łemków na pograniczu. Uczestnicy warsztatów poznali topografię oraz elementy kultury łemkowskiej: język, stroje, architekturę, religię, rękodzieło, tańce i pieśni ludowe.
- Organizacja Festiwali Kultury Łemkowskiej, będących podsumowaniem cyklu warsztatów "Świat łemkowskiego pogranicza". Letni Festiwal Kultury Łemkowskiej został zorganizowany w Rzepedzi dla grupy dzieci niesłyszącej z Polski i Słowacji w wieku 4-8 lat. Na program Festiwalu składały się 4 wycieczki po województwie podkarpackim w celu wymiany doświadczeń i spostrzeżeń na temat przyrody i kultury Łemkowskiej na pograniczu (cerkwie, architektura, sztuka ludowa, ośrodki kulturalne, wystawy oraz obszary znaczące dla Łemków). Z kolei Zimowy Festiwal Kultury Łemkowskiej został zorganizowany w Preszowie dla grupy dzieci niesłyszącej z Polski i Słowacji w wieku 9-16 lat. Program wyjazdu obejmował zajęcia warsztatowe oraz cztery wycieczki objazdowe po kraju preszowskim w celu wymiany doświadczeń i spostrzeżeń na temat przyrody i kultury Łemkowskiej na pograniczu (cerkwie, architektura, sztuka ludowa, ośrodki kulturalne takie jak muzea, teatry, wystawy oraz obszary znaczące dla Łemków). Podczas obu Festiwali dzieci z Polski i Słowacji wspólnie realizowały program zajęć pod okiem terapeutów i opiekunów. Łącznie w Letnim i Zimowym Festiwalu udział wzięło 100 osób.
Stworzenie portalu społecznościowego fanpage „Co słychać?". Główną bazą promocyjną mikroprojektu był portal społecznościowy fanpage „Co słychać?" z aktywnym udziałem niesłyszących uczestników projektu, którzy mogli tworzyć treści do serwisu internetowego, tym samym promując walory przyrodnicze pogranicza oraz kulturę Łemków.
Aby dowiedzieć się więcej o zrealizowanym mikroprojekcie zapraszamy do odwiedzenia fanpage