Karpacki
img

Botanic_Challenge

Beneficjent: Gmina Miejska Przeworsk

Partner polski: Svet Mladych n.o.

Okres realizacji: 01.03.2021 – 28.02.2022

Zrealizowana wartość projektu: 51 416,70 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 43 704,19 €

Karpackie ogrody ziołowe, pola i łąki dostarczają od lat cennych składników do tworzenia naturalnych kosmetyków. Są to rośliny lecznicze, zioła, kwiaty, owoce. Receptury i świat kosmetyków opisany w starych kronikach i sztambuchach inspiruje współczesne pokolenie do poznawania i stosowania w dobie wszechobecnej chemii środków pielęgnacyjnych z prostym składem i skutecznym działaniem sprawdzonym przez pokolenia. Działania zaplanowane w projekcie przybliżyły uczestnikom oraz mieszkańcom pogranicza stare receptury na naturalne kosmetyki, bogactwo lokalnej roślinności i sztukę zakładania ogrodów. Pozwoliły powrócić do korzeni – do historii i tradycji mieszkańców, którzy niegdyś zamieszkiwali nasze tereny. Dały również możliwość spojrzenia na historię z innej perspektywy, nie z perspektywy podręczników szkolnych, lecz z perspektywy wspólnego dziedzictwa.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Warsztaty: projektowania ogrodów oraz tworzenia biżuterii z kwiatów, ziół i żywicy. Warsztaty tworzenia biżuterii z kwiatów, ziół i żywicy odbyły się w Polsce na terenie Zajazdu Pastewnik w Przeworsku. Uczestnicy podeszli do warsztatów z prawdziwym zaangażowaniem i kreatywnością, odkrywając w sobie nową pasję niepowtarzalnego rękodzieła. Zdobyli również praktyczną wiedzę dotyczącą pozyskiwania i odpowiedniego suszenia roślin przeznaczonych do użycia w tworzeniu biżuterii z żywicy. Uczestniczyło w nich 10 osób. Z kolei warsztaty projektowania ogrodów odbyły się na Słowacji, obejmowały cześć teoretyczną (m.in. zasady tworzenia koncepcji ogrodów, rodzaje i metody doboru roślin, gatunki roślin ) oraz praktyczną. Realizowane były z pomocą programu do projektowania ogrodów, którego licencje zostały zakupione w ramach projektu. W ramach warsztatów uczestnicy wykonali proste projekty ogrodów, które zostały zaprezentowane na wystawie na zakończenie projektu. W warsztatach wzięło udział 10 osób. Ich dopełnieniem były wizyty studyjne. Jedna z nich na trasie Małopolskiego Szlaku Ogrodów: Kąśna Dolna, Muszyna, Szczawnica, Żywiec. Z kolei druga to plenery i okolice Koszyc i Popradu na Słowacji.
  • Warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych zostały zorganizowane w Polsce i na Słowacji. Uczestnikom warsztatów została przekazana wiedza dotycząca prostego zastosowania roślin, przypraw i produktów leczniczych dostępnych na łąkach, polach i często w naszej kuchni, do stworzenia własnych indywidualnych kosmetyków. Kursanci tworzyli kosmetyki oparte na naturalnych naparach, wyciągach, maceratach z ziół, kwiatów i owoców. W trakcie warsztatów powstały odżywcze peelingi, aromatyczne, musujące kule do kąpieli, kremy do twarzy, żele pod prysznic, kolorowe mydła, antyperspiranty, pasty do zębów oraz szampony do włosów. Wszystko po to, by dostarczyć naszej skórze najcenniejszych naturalnych składników odżywczych.
  • Wydanie filmu podsumowującego projekt. Film powstawał w trakcie realizacji projektu. Realizowany był podczas wszystkich warsztatów, zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie. W filmie promocyjnym zaprezentowane zostały działania projektowe oraz treści związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego pogranicza.

Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego https://www.youtube.com/watch?v=NQxE5J_nN6c

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030