Badacze pogranicza Wilczych Gór
Beneficjent: Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze
Partner polski: Stowarzyszenie EKOSKOP
Partner słowacki: Aevis n.o.
Okres realizacji: 01.10.2018 – 30.09.2019
Zrealizowana wartość projektu: 89 627,59 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 76 183,45 €,
„Wilcze Góry” to ogrom przyrody jakiej nie spotka się już w większości krajów europejskich. Realizacja projektu miała na celu zaangażowanie, integrację nauczycieli, uczniów i mieszkańców na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowo przyrodniczego pogranicza. Wzrost świadomości lokalnej społeczności poprzez realizację szeregu działań zaplanowanych w projekcie, w tym głównie nauczycieli oraz uczniów szkół na pograniczu na temat potencjału zasobów i dziedzictwa przyrodniczego (poprzez konferencję, szkolenia, warsztaty) przyczynił się do budowy potencjału pogranicza i jego rozwoju. Efektem kulminacyjnym zrealizowanego projektu był Zlot Bioróżnorodności, który miał na celu promocję wspólnego dziedzictwa rejonu Karpat w Polsce i na Słowacji. Uczestnicy z siedemnastu szkół polsko-słowackiego pogranicza mogli poznać niezwykłą przyrodę Karpat, dowiedzieć się jak tropić wilki, czy też zidentyfikować gatunki roślin i zwierząt zamieszkujących ten najdzikszy region Polski. Realizacja projektu w partnerstwie transgranicznym bez wątpienia przyczyniła się do pozytywnej zmiany w kontekście świadomości najmłodszego pokolenia nt. przyrody tego regionu.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Organizacja Konferencji miłośników "Wilczych Gór" na Słowacji. Tematem przewodnim konferencji było odkrywanie wspólnych możliwości współpracy na rzecz rozwoju oraz ochrony naturalnych walorów terenów pogranicza polsko-słowackiego „Wilcze Góry”. Konferencja stanowiła przestrzeń do dialogu polsko-słowackiego, grup, specjalistów i znawców tematu, do przedstawienia swoich poglądów na temat do tej pory nie rozwiązany - zarówno koncepcyjnie oraz systemowo, dotyczący ochrony przyrody oraz zrównoważonego rozwoju terenów Wilczych Gór. W wydarzeniu udział wzięło 58 osób.
- Organizacje szkoleń „Tropiciele i Opiekunowie Wilczych Gór”. Zorganizowano łącznie trzy szkolenia (2 szkolenia pn. „Tropiciele Wilczych Gór” skierowane do osób/przewodników, którzy następnie przeprowadzili warsztaty terenowe dla uczniów w ramach kolejnych zadań, 1 szkolenie pn. „Opiekunowie Wilczych Gór”). Łącznie w szkoleniach udział wzięło 47 osób. Po zakończonych szkoleniach opracowano i umieszczono w Internecie w 2 wersjach językowych (j. polskim i j. słowackim) „Akademię Wilczych Gór” zawierającą scenariusze zajęć, wykłady, filmy, gry, zabawy i ćwiczenia w plenerze. Zorganizowano również szkolenie „on line” o bioróżnorodności dla nauczycieli, uczniów oraz innych osób zainteresowanych tematyką Wilczych Gór.
- Organizacja warsztatów terenowych „Badacze pogranicza Wilczych Gór” na Słowacji. W ramach działania zorganizowano cykl 28 przyrodniczych warsztatów terenowych dla 364 uczniów z 7 szkół na Słowacji w różnych miejscowościach województwa na pograniczu. Miejsca dobrane były w taki sposób, aby pokazać najcenniejsze atrakcje przyrodnicze.
- Organizacja warsztatów terenowych „Badacze pogranicza Wilczych Gór” w Polsce. W ramach działania zorganizowano cykl 40 jednodniowych przyrodniczych warsztatów terenowych w województwie podkarpackim dla 541 uczniów z 10 szkół w Polsce w różnych miejscowościach województwa na pograniczu. Miejsca dobrane były w taki sposób, aby pokazać najcenniejsze atrakcje przyrodnicze.
- Zlot Bioróżnorodności pogranicza polsko-słowackiego. Celem imprezy była popularyzacja potencjału przyrodniczego regionu i uświadamianie znaczenie ekologii i ekoturystyki dla ochrony i zachowania tego potencjału i budowanie integracji różnych grup. Podczas imprezy na uczestników czekało wiele atrakcji, m.in. pokazy przygotowane przez reprezentantów różnych grup, prelekcje, zajęcia edukacyjne i konkursy. Impreza skierowana była do społeczności lokalnych z Polski i Słowacji, w tym dzieci/młodzieży biorących udział w przyrodniczych warsztatach terenowych organizowanych w ramach projektu. W imprezie wzięło udział ok. 850 osób.
Zachęcamy do:
posłuchania audycji w Radio Rzeszów o działaniach projektowych
obejrzenia materiału filmowego