Tacy sami
Beneficjent: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie
Partner krajowy: Brak
Partner słowacki: Zdrużenie na pomoc l’udom s menta’lnym postichnuti’mvo Svidniku
Okres realizacji: 01.03.2013 r.-28.02.2014 r.
Zrealizowana wartość projektu: 25 858, 96 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 21 980,11 €
Głównym założeniem projektu była poprawa warunków i jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin. Jednym z wielu działań w ramach projektu było zorganizowanie Dnia godności ONI w Krośnie pod hasłem – „Osoba z niepełnosprawnością intelektualną - pełnoprawnym obywatelem UE- prawa ONI, udział w życiu publicznym, zatrudnieniu.“ Zaprezentowano dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych intelektualnie z Polski oraz Słowacji, zorganizowano szkolenia dla rodziców osób niepełnosprawnych w Krośnie i Svidniku oraz wycieczki turystyczne. Działania te pozwoliły na wzmocnienie kontaktów transgranicznych między organizacjami pozarządowymi oraz przyczyniły się do stworzenia bazy do realizacji kolejnych projektów w przyszłości.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Przeprowadzenie szkolenia pn. „Rola wczesnej interwencji i komunikacji alternatywnej w rozwoju umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych”.
- Zorganizowanie Dnia godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Krośnie pod hasłem – „Osoba z niepełnosprawnością ntelektualną - pełnoprawnym obywatelem UE- prawa ONI, udział w życiu publicznym, zatrudnieniu“.
- Prezentacja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie z Polski oraz Słowacji.
- Prezentacja filmu dydaktycznego dotyczącego sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i na Słowacji, ukazującego bariery na jakie napotykają w obu krajach.
- Przeprowadzenie konkursów dotyczących wiedzy na temat historii regionu pogranicza, zwyczajów ludowych.
- Organizacja wycieczki turystycznej osób niepełnosprawnych intelektualnie do Svidnika i do Krosna połączonej z poznawaniem historii, zwiedzaniem okolicy oraz poznaniem zwyczajów i kultury sąsiadów.
- Przeprowadzenie dwudniowego szkolenia rodziców ONI w Svidniku pt. „Skuteczne formy wspierania ONI w warunkach domowych, sposoby radzenia sobie w trudnej sytuacji życiowej, syndrom wypalenia sił, budowa systemu wsparcia dla rodziców“.
- Przeprowadzene badań nt. znajomości Konwencji ONZ oraz przestrzegania jej zapisów w Polsce i na Słowacji oraz opracowanie raportu z badań.
- Opracowanie oraz druk Informatora o Konwencji ONZ w języku polskim i słowackim.
- Organizacja Konferencji podsumowującej projekt.