Karpacki
img

Rytmy przyrody. Innowacyjne produkty turystyki przyrodniczej w Arboretum w Bolestraszycach

Beneficjent: Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach

Partner krajowy: Brak

Partner słowacki: Vihorlatská hvezdáreň w Humennym(Vihorlackie Obserwatorium Astronomiczne)

Okres realizacji: 01.08.2013 r.-31.07.2014 r.

Zrealizowana wartość projektu: 52 911,24 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 44 974,55 €

Stworzenie nowych, innowacyjnych produktów turystycznych w Arboretum w Bolestraszycach wraz z budową niezbędnej dla tych produktów infrastruktury przyczyniło się do rozwoju współpracy transgranicznej w dziedzinie turystyki przyrodniczej.

W ramach projektu rozbudowano infrastrukturę służącą nowym produktom turystyki przyrodniczej i edukacyjnej - w tym: budowa tarasu do obserwacji przyrodniczych, oraz rozbudowa ogrodu sensualnego dla osób niewidomych o nowe atrakcje, między innymi budowa pierwszego w Polsce tyfloplanetarium (planetarium dotykowego). Wyposażono Arboretum w Bolestraszycach w sprzęt do prowadzenia edukacji ekologicznej i astronomicznej oraz wybudowano stację monitorującą stan środowiska naturalnego, w tym nocnego nieba.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Zorganizowanie konferencji projektowej pt. Rytmy przyrody w naturze.
  • Zorganizowanie pokazów dotyczących sposobów właściwego oświetlenia nocnego różnych elementów ogrodu oraz budowy Układu Słonecznego obrazującego wpływ ruchów orbitalnych Ziemi na rytmy przyrody.
  • Wydanie broszury dotyczącej dobrego oświetlania ogrodów, parków oraz ulotki informacyjnej o zagrożeniach dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin spowodowanych zanieczyszczeniem sztucznym światłem.
    Przygotowanie wystawy tematycznej pn. Rytmy przyrody – natura i cywilizacja.
  • Zorganizowanie serii pokazów przyrodniczo-astronomicznych dla publiczności.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030