Karpacki
img

Velo Carpathica

Beneficjent: Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów

Partner krajowy: brak

Partner słowacki: Prešovská bicyklová skupina Kostitras

Okres realizacji: 01.01.2010 r.-31.12.2010 r.

Zrealizowana wartość projektu: 30 976,51€ w tym dofinansowanie z EFRR 26 330,03€

Projekt pt „Velo Carpathica” miał na celu przegląd i inwentaryzację istniejących szlaków turystycznych na terenie powiatów krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego oraz przemyskiego. Realizacja projektu pozwoliła na wniesienie wkładu w rozwój Euroregionu Karpackiego, przyczyniła się również do poprawy atrakcyjności turystycznej oraz wzmocnienia powiązań pomiędzy infrastrukturą wspierającą turystykę po obu stronach Karpat. Zdobyte doświadczenia i kontakty mają w przyszłości pomagać organizacjom pozarządowym oraz samorządom lokalnym w przygotowywaniu nowych produktów turystycznych w sposób zgodny z europejskimi tendencjami oraz prowadzić do unifikacji oznakowywania szlaków turystycznych w Euroregionie Karpackim.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Przeprowadzenie inwentaryzacji turystycznych szlaków rowerowych z pełnym zapisem GPS, sporządzeniem dokumentacji fotograficznej i filmowej, na obszarze objętym realizacją projektu.
  • Opracowanie podkładów szczegółowych map szlaków rowerowych w oparciu o dane GPS na terenie Kraju Preszovskiego i obszarze realizacji projektu po polskiej stronie.
  • Opracowanie i wydanie podręcznika znakowania szlaków rowerowych „Chcemy mieć szlak rowerowy – jak to zrobić?” w języku polskim oraz słowackim w ilości 500 szt.
  • Aktualizacja strony internetowej: www.bieszczady-online.pl na której umieszczano informacje z realizacji projektu, wyniki badań nad przepływem ruchu turystycznego oraz wypracowane podczas trwania projektu materiały.
  • Zorganizowanie międzynarodowego maratonu rowerowego na terenie Polski i Słowacji.
  • Organizacja 3–dniowych warsztatów dotyczących oznakowania szlaków rowerowych i ich ujednolicenia na terenie Euroregionu Karpackiego.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030