Karpacki
img

Terapia nie zna granic

Beneficjent: Środowiskowy Dom Samopomocy w Ustrzykach Dolnych

Partner krajowy: brak

Partner słowacki: Dom Opieki Społecznej Stropkov

Okres realizacji: 01.12.2009 r.- 30.11.2010 r.

Zrealizowana wartość projektu: 45 745,18€ w tym dofinansowanie z EFRR 38 883,40€

Projekt stanowił odpowiedź na problem, jakim jest rosnąca liczba urodzeń dzieci z wadą słuchu przy wciąż stosunkowo małej świadomości społecznej w zakresie procesu ich rehabilitacji. Zaistniałej sytuacji nie sprzyja również ograniczona ilość środków przeznaczonych na podejmowanie innowacyjnych działań wspomagających integrację ze środowiskiem lokalnym. Głównym celem projektu było zwiększenie zdolności komunikacyjnej oraz wzrost poziomu integracji społecznej dzieci i młodzieży niesłyszącej ze środowiskiem lokalnym, poprzez wdrożenie innowacyjnych metod edukacyjnych propagujących wykorzystanie elementów przyrody i dziedzictwa kulturowego w procesie rehabilitacji. Rezultatem projektu jest popularyzacja kultury i przyrody terenów pogranicza, ich znaczenia dla nowoczesnych metod edukacyjnych, których wdrożenie wpływa na wzrost zdolności komunikacyjnej osób z wadą słuchu, pomaga w pokonaniu barier komunikacyjnych oraz umożliwia funkcjonowanie niesłyszących w środowisku na równi ze słyszącymi. Ponadto, projekt wpłynął znacząco na zmianę postrzegania niepełnosprawności przez lokalną społeczność oraz na zmianę mentalności i sposobu myślenia na temat funkcjonowania osób niesłyszących w społeczeństwie jako osób migających, żyjących w zamkniętej grupie.

Poprawa poziomu nauki języka mówionego wśród niesłyszących przyczyniła się także do poszerzenia horyzontów i wiedzy o świecie oraz do stworzenia szansy ukończenia szkół masowych i podjęcia samodzielnej zarobkowej pracy przez osoby niepełnosprawne. Projekt miał również wpływ na podniesienie poziomu wykształcenia nauczycieli, opiekunów i terapeutów zajmujących się tematyką rozwoju zdolności komunikacyjnych i integracji osób z wadami słuchu.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

Zorganizowanie w Domu Kultury w Kalinowie na Słowacji Balu Fasangowego dla opiekunów domów opieki społecznej.
Organizacja imprezy pn „Beneficzny Koncert“.
Organizacja konferencji podsumowującej projekt.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030