Karpacki
img

Mikroprojekt pt. „Samorząd Polski i Słowacki – partnerstwo na rzecz rozwoju”

Beneficjent: Powiat Rzeszowski

Partner krajowy: brak

Partner słowacki: Preszowski Kraj Samorządowy

Okres realizacji: 01.06.2009 r.- 31.12.2009 r.

Zrealizowana wartość projektu: 48 286,65€ w tym dofinansowanie z EFRR 41 043,65€

Zrealizowany projekt był odpowiedzią na problem, jakim jest brak inicjatyw kompleksowo promujących obszar Euroregionu Karpackiego oraz dostrzegalny brak więzi i stałej współpracy na rzecz rozwoju społeczno - gospodarczego pomiędzy jednostkami samorządowymi zlokalizowanymi na terenach przygranicznych. Dzięki intensyfikacji działań Euroregionalnego Centrum Wspierania Transgranicznych Inicjatyw Samorządowych w Rzeszowie, nastąpiło włączenie do współpracy samorządu ze Słowacji z Preszowskiego Kraju Samorządowego, co przyczyniło się do rozwijania sieci współpracy i efektywniejszego udziału w procesie integracji społeczności lokalnych. Inicjatywy aktywnie angażujące społeczność lokalną, w skuteczny sposób przyczyniły się do kształtowania postaw tolerancji w odniesieniu do innych narodów, a także szacunku wobec kultury i tradycji, a przede wszystkim do pełniejszego udziału w procesie integracyjnym. Bezpośredni kontakt partnerów, wymiana doświadczeń polskich i słowackich samorządów pozwoliła na poszukiwanie wspólnych metod, środków i narzędzi aktywizujących rozwój społeczno – gospodarczy oraz przyczyniła się do sformułowania zasad polityki regionalnej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • W celu ożywienia regionu przygranicznego i zacieśnienia kontaktów międzynarodowych w ramach Euroregionu Karpackiego projektu zorganizowana została:
  • Międzynarodowa Konferencja pn. „10 lat doświadczeń samorządu terytorialnego w Europie Środkowej”, na której zapoznano uczestników z zasadami funkcjonowania samorządów w obrębie Euroregionu.
  • Międzynarodowy Turniej Sportowy, w którym udział wzięły drużyny piłkarskie samorządowców z Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
  • I Międzynarodowe Dni Promocji i Współpracy Powiatu Rzeszowskiego, podczas których przedstawiono propozycje promocji terenów.
  • Podjęte inicjatywy marketingowe sprzyjały przepływowi informacji turystycznych, gospodarczych i kulturalnych, a w efekcie doprowadziły do rozwoju regionalnego i wzrostu ruchu turystycznego po obu stronach granicy.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030