Karpacki
img

Rozwój i promocja transgranicznego polsko-słowackiego klastra lotniczego

Beneficjent: Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”

Partner krajowy: brak

Partner słowacki: Žilinská Univerzita v Žiline

Okres realizacji: 01.04.2010r.- 31.03.2011r.

Zrealizowana wartość projektu: 32 566,51 € w tym dofinansowanie z EFRR 27 681,54 €

Bliskość geograficzna Podkarpacia i Słowacji stwarza bardzo dogodne warunki dla dynamicznego rozwoju współpracy gospodarczej i społecznej. Przemysł lotniczy natomiast jest jednym z sektorów, w których współpraca ta może się rozwijać najbardziej dynamicznie ze względu na ogromny potencjał regionu podkarpackiego, funkcjonowanie szeregu firm, instytucji oraz inicjatyw w tym zakresie. Budowa współpracy z regionami przygranicznymi jest elementem strategii internacjonalizacji Doliny Lotniczej, mającej na celu tworzenie przewagi konkurencyjnej środkowoeuropejskiego przemysłu lotniczego. Tworzenie łańcucha poddostawców, wspólne badania, wymiana doświadczeń to ogromna szansa wypływająca z transgranicznego położenia regionu podkarpackiego. Celem projektu był rozwój i promocja transgranicznego, polsko-słowackiego klastra lotniczego, integrującego działania firm i instytucji zlokalizowanych na terenie obszaru przygranicznego realizowanego poprzez inicjowanie współpracy, wymianę doświadczeń w zakresie tworzenia powiązań kooperacyjnych oraz promocję idei innowacyjnych klastrów przemysłowych.

Projekt przyczynił się także do rozwiązania problemu braku wydajnego systemu wymiany informacji pomiędzy firmami oraz instytucjami działającymi w obu krajach, stworzył także bazę do rozwoju kolejnych inicjatyw projektowych dotyczących współpracy w sferze gospodarczej, badawczo-rozwojowej i społecznej. Efektem projektu jest podpisanie porozumienia o stałej współpracy pomiędzy Doliną Lotniczą oraz Uniwersytetem w Zilinie.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Seminarium inaugurujące projekt w Rzeszowie.
  • Wykonanie ekspertyzy dotyczącej aktualizacji potrzeb i ofert współpracy z obszaru wsparcia.
  • Wykonanie ekspertyz na temat obszaru oddziaływania po stronie Słowackiej.
  • Budowa matrycy kompetencji firm i instytucji PL oraz SL, która ilustrowała możliwości produkcyjne i usługowe w określonych specjalizacjach mających na celu ułatwienie wyszukiwania komplementarnych partnerów biznesowych.
  • Wydanie publikacji z matrycą kompetencji w wersji trzech wersjach językowych (polskiej, słowackiej i angielskiej).
  • Udział w Airshow 2010 w Berlinie - promocja projektu i idei klastra transgranicznego,
  • Seminarium podsumowujące w Žilinie

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030