Karpacki
img

Integracja uchodźców

Beneficjent: Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie

Partner krajowy: Brak

Partner słowacki: Obcianske zdruzenie SPEKTRUM-VYCHOD

Okres realizacji: 01.02.2013 r.-31.01.2014 r.

Zrealizowana wartość projektu: 38 215,62 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 32 483,27 €

W ramach mikroprojektu powstało Centrum Kształcenia na Rzecz Uchodźców, którego zasadniczym celem jest poprawa sytuacji uchodźców, jako grupy marginalizowanej społecznie. Zorganizowano Dzień Uchodźcy, podczas którego odbył się wykład dotyczący sytuacji uchodźców w Europie, debata publiczna nt. „Stereotypy a rzeczywistość” oraz koncert plenerowy słowackich i polskich zespołów folklorystycznych zatytułowany „Otwórz się na innych”.

Projekt przyczynił się do podniesienia profesjonalnej wiedzy na temat uchodźców wśród grup zawodowych, które bezpośrednio stykają się i pracują z imigrantami przebywającymi na terenie Polski i Słowacji oraz zwiększenia świadomości międzykulturowej wśród młodzieży.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Utworzenie Centrum Kształcenia na Rzecz Uchodźców.
  • Zorganizowanie Konferencji naukowej pn. „Prawa człowieka w kontekście sytuacji uchodźców w Europie”.
  • Wydanie publikacji naukowych pt. „Wartości etyczne w pracy z uchodźcami” oraz monografii pokonferencyjnej pt. ”Prawa człowieka w kontekście sytuacji uchodźców w Europie”.
  • Zorganizowanie szkoleń dla grup pracujących z uchodźcami oraz dla młodzieży.
  • Zorganizowanie warsztatów z zakresu dialogu międzykulturowego, które stały się okazją do zniwelowania uprzedzeń do mniejszości narodowych.
  • Zorganizowanie Dnia Uchodźcy w ramach Międzynarodowego Dnia Uchodźcy

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030