Karpacki

Opis Funduszu Małych Projektów

Interreg PLSK 2021 2027

Fundusz Małych Projektów (dalej FMP) o łącznej wartości 24.241.212,50 euro (w tym EFRR - 19.392.970 euro) jest wyodrębnioną częścią programu współpracy transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Program ten wspiera rozwój pogranicza polsko–słowackiego poprzez realizację projektów dotyczących problemów/możliwości pogranicza, które nie mogą zostać w wystarczającym stopniu rozwiązane/wykorzystane samodzielnie przez pojedynczy kraj, ale wymagają współpracy partnerów z Polski i ze Słowacji /co oznacza, że każdy projekt musi być realizowany wspólnie przez partnerów z Polski i Słowacji/. Dlatego znakiem rozpoznawczym tego programu jest transgraniczny wymiar wspieranych działań i inwestycji. Szczegółowy opis celów programu znajdziesz na stronie www.plsk.eu

W programie INTERREG Polska-Słowacja 2021 – 2027 w ramach 2 priorytetów  tematycznych realizowanych jest łącznie 5 Funduszy Małych Projektów. Każdy z nich dysponuje budżetem w wysokości 4.848.242,50 euro (w tym EFRR - 3.878.594 euro).

  • 3 Fundusze Małych Projektów na obszarze wsparcia są zarządzane samodzielnie przez Stowarzyszenie „Region Beskidy”, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY, Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska w ramach:

PRIORYTETU 3 – TWÓRCZE I ATRAKCYJNE TURYSTYCZNIE POGRANICZE

cel szczegółowy 1 – wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym oraz innowacjach społecznych.

  • 2 Fundusze Małych Projektów na obszarze wsparcia są zarządzane samodzielnie przez Samorządowy Kraj Żyliński, Samorządowy Kraj Preszowski w ramach:

PRIORYTETU 4 – WSPÓŁPRACA INSTYTUCJI I MIESZKAŃCÓW POGRANICZA

cel szczegółowy 2 – budowanie wzajemnego zaufania, w szczególności poprzez wspieranie działań ułatwiających kontakty międzyludzkie.

Każdy z 5 funduszy małych projektów posiada wydzielony polsko-słowacki obszar. Co do zasady właściwy dla Twojego projektu Fundusz Małych Projektów określisz biorąc pod uwagę:

  • lokalizację siedziby Wnioskodawcy,
  • oraz obszar tematyczny (priorytet) programu, w ramach którego planujesz realizować swoje działania.

Uwaga! W każdym z Funduszy Małych Projektów może składać wnioski i realizować mały projekt zarówno beneficjent z Polski, jak i ze Słowacji. Pamiętaj, że masz możliwość wnioskowania o środki w obu priorytetach/celach szczegółowych.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE JAK I ZASADY REALIZACJI MALYCH PROJEKTÓW ZNAJDZIESZ W PODRĘCZNIKU DLA BENEFICJENTA /aktualne dokumenty w zakładce dla naboru/.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030